sr-adv@012.net.il

עו"ד רשאד סלים

עורך דין בכרמיאל

רשלנות רפואית באבחון

רשלנות רפואית מתייחסת למקרים בהם גורם רפואי כזה או אחר לא פעל על פי המצופה ממנו: על פי הפרוטוקולים הרפואיים, על פי הנחיות העבודה ועל פי המתחייב במסגרת תפקידו, ופעולתו או אי פעולתו, הביאו לגרימת נזק עבור המטופל.

מדובר בתביעות מורכבות, בהן אחריות ההוכחה מונחת על כתפי התובע, בענף הדורש ידע מקצועי רב, נגישות למסמכים ולפרוטוקולים רפואיים ותמיכה בגרסת הרשלנות הרפואית על ידי גורמי מקצוע וברי סמכא.

תביעות רשלנות רפואית נחלקות על פי נושאים נפוצים, בניהם תביעות רשלנות רפואית בהיריון, תביעות רשלנות רפואית בלידה, תביעות רשלנות רפואית בניתוחים ותחומים נוספים. אחד מתחומי הרשלנות הרפואית שעשויה לגרום לנזק של ממש היא רשלנות רפואית באבחון של מחלות.

רשלנות רפואית באבחון – מה זה אומר?

גילוי מוקדם של מחלות ופגיעות מהווה גורם מוביל בהצלחת הטיפול ובריפוי, הן במחלות אונקולוגיות- מחלת הסרטן לסוגיה, והן במחלות נוספות. את מרבית המחלות ניתן לגלות בשלב מוקדם בזכות תסמינים אותם חווה המטופל, או לחילופין באמצעות ערנות ואחריות של רופאים, זיהוי גורמי סיכון  ופרוטוקולים רפואיים המנחים על ביצוע בדיקות בהתאם לגיל, מגדר ופרמטרים נוספים.

התרשלות של הגורם המטפל באבחון מוקדם עשויה להוביל להתפשטות ולהחמרה של המחלה, לתקופה ארוכה של כאב וסבל של המטופל, לפגיעה באחוזי ההצלחה של הטיפול וכתוצאה מכך של החלמת המטופל, ובסופו של דבר לפגיעה הבאה לידי ביטוי בנזק מוחלט, נכות ואף מוות.

איתור הגורם האחראי

בעוד שבמקרים של רשלנות בעת הליך רפואי קיימת כתובת ברורה לאחראיות ולרשלנות הרפואית, במקרה של אבחון איתור הגורם האחראי עשוי להיות מורכב יותר, כאשר לעתים תביעת רשלנות רפואית בשל אי אבחון או אבחון שגוי עשויה להיות מופנית ליותר מגרם אחד.

בין הגורמים האפשריים:

רופא משפחה – רופא המשפחה בקהילה הוא לרוב הכתובת הראשונית לתלונות המטופל. תפקידו של רופא המשפחה הוא להיות קשוב לתלונות ולתחושות המטופל, תוך שימוש בידע הרפואי ובמאגר הכלים שעומדים לרשותו (נגישות לתיק הרפואי של המטופל ואיתור היסטוריה רפואית, גורמי סיכון, פרוטוקולים והנחיות רפואיות), במטרה להחליט על המשך בירור וטיפול. רשלנות רפואית של רופא משפחה עשויה לבוא לידי ביטוי בחוסר מתן של תשומת לב לתלונות המטופל, באי מתן הפניה להמשך בדיקה ובירור כנדרש או לחילופין בהתעלמות מתוצאות של בדיקות שבוצעו, שהעידו על תוצאה חריגה ודרשו בבירור המשך מעקב, בדיקות וטיפול, שלא סופק למטופל.

רופא מקצועי – רופא מקצועי הוא רופא בעל תחום התמחות מסוים, דוגמת רופאי עיניים, רופאי עור, רופאי נשים, רופאי אף אוזן גרון ואחרים. במקרים רבים המטופל יפנה לרופא מקצועי במקום רופא המשפחה (במקצועות שאינם דורשים הפניה רפואית) או בנוסף אליו, כחלק מתהליך העמקה והמשך בירור. רופא מקצועי עשוי לגלות רשלנות רפואית בצורה דומה לרופא משפחה, באי מתן תשומת לב למצב המטופל ולתלונותיו, אי ביצוע בדיקות ובירור נדרש ושליחת המטופל ללא מיצוי ההליך הרפואי הנדרש על פי מצבו.

בית חולים – בתי החולים מהווים מוקד עליה לרגל למטופלי כל קופות החולים, למקרי חירום דוגמת תאונה או אירוע רפואי המוגדר כחירום, או לחילופין באמצעות הפניה מן הרפואה בקהילה, לצורך ביצוע בדיקות ובירורים שדורשים מכשור רפואי וכלים מקצועיים יותר מהקיימים במרפאות הקהילה.

גם הצוות הרפואי בבית החולים עשוי לפעול ברשלנות, להתעלם מהנחיות ובדיקות קודמות או מתוצאות של בדיקות שבוצעו בבית החולים עצמו, ולשחרר את המטופל ללא האבחון המקצועי הנדרש.

תביעות רשלנות רפואית עשויות להיות בגין אי אבחון או לחילופין בגין אבחון שגוי שהביא לטיפול שאינו מתאים, גרם נזק בזכות עצמו, או בשל עיכוב/אי מתן הטיפול המתאים והנדרש.

חשוב לדעת: לא כל אבחון שגוי או אי אבחון מוקדם נובע בהכרח מרשלנות רפואית. משרד הבריאות ומערכות הבריאות בישראל קבעו פרוטוקולים מקצועיים לאבחון ולטיפול בשלל סיטואציות ומחלות, והוכחת רשלנות רפואית תוכל להתקיים על תנאי הוכחה של אי עמידה באותן הנחיות נדרשות.

פרמטר נוסף שנדרש לצורך הוכחת רשלנות רפואית באבחון הוא נזק ישיר אשר נגרם למטופל כתוצאה מאותה רשלנות.

תחשיבי פיצויים בגין תביעת רשלנות רפואית באבחון

תביעת רשלנות רפואית באבחון היא תביעת נזיקין- תביעה במטרה לזכות בפיצוי כספי בגין נזק שנגרם לתובע. התביעה תידרש למספר שלבים:

  • הוכחת קיום רשלנות רפואית.
  • הוכחת נזק שנגרם לתובע.
  • הוכחת קשר בין הרשלנות הרפואית לנזק.
  • תחשיב פיצוי המביא בחשבון את מהות הפגיע ותוצאותיה בפרמטרים שונים, בניהם: כאב וסבל, אובדן יכולת תפקודית, פגיעה ביכולת עבודה ופרנסה, הוצאות, צרכי ריפוי ושיקום ועוד.

חשוב לדעת:

תביעות רשלנות רפואית המתבררות בית משפט אורכות מספר שנים לבירור וקבלת הכרעה.

עיקר תביעות רשלנות רפואית בישראל מסתיימות בהסדר ופשרה בין התובע לגוף הנתבע.

תביעות רשלנות רפואית אינן נוגעות להיבט המשמעתי או הפלילי ואינן ברות סמכא להכיל על הנתבע, גם במידה והוכחה אשמתו, ענישה אישית. יחד עם זאת, תביעות אלו עשויות לשמש כלי בידי הגורם הנתבע או מי מטעמו להשקת מסקנות אישיות וביצוע שינויים.

משרד עורך דין רשאד סלים עוסק לאורך שנים במימוש זכויות, נזיקין ופיצויים עקב נזקי גוף, לנפגעי תאונות, אירועים ורשלנות רפואית. המשרד מחזיק במערכת ענפה של קשרים אל מול גורמים רפואיים מובילים, שמסייעים בעדו בהוכחת מקרים מורכבים ושנויים במחלוקת, ובהשגת פיצויים הוגנים ומשמעותיים ללקוחותיו.