sr-adv@012.net.il

עו"ד רשאד סלים

עורך דין בכרמיאל

רשלנות רפואית בהריון – הפרמטרים המשפיעים על תחשיב נזיקין

תביעות מסוג רשלנות רפואית הן תביעות מתחום נזיקין, המופנות אל גורמים רפואיים וטיפוליים בטענה לרשלנות רפואית אשר גרמה לנזק למטופל. אחד מסוגי התביעות המורכבים והמוכרים בענף, הן תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון.

הריון הוא תהליך בן כתשעה חודשים לרוב, אשר סיומו בלידה, המתבצעת במסגרת רפואית ובפיקוח, כאשר ההליך כולו, המעקב אחריו והביצוע, כפוף לפרוצדורות רפואיות מוגדרות וקפדניות- שמטרתן להבטיח התפתחות תקינה של העובר במהלך ההיריון, איתור וזיהוי מחלות ופגמים, ועד ללידה תקינה בפועל, תוך שמירה על שלום התינוק והיולדת.

רשלנות רפואית בהריון תוכח במקרה של אי עמידה בפרוצדורות המעקב והטיפול הנדרשות, אשר הולידה נזק מוכח אצל האם ו/או התינוק.

בין הטענות המוכרות בתחום תביעות רשלנות רפואית בהריון:

אי ביצוע בדיקות נדרשות לאיתור מומים בעובר

התעלמות/אי זיהוי פרמטרים חריגים אר נמצאו בדיקות והעידו על סבירות למום בעובר

אי ביצוע מעקב לזיהוי סימנים ללידה מוקדמת

אי התייחסות ו/או ביטול של תלונות המטופלת במהלך ההיריון

מתן תרופות למטופלת אשר פוגעות באם/בעובר

בכל אד מן המקרים הללו, ורבים אחרים, במטרה לזכות בזכאות לפיצוי, על התביעה להוכיח את קיום הרשלנות הרפואית, את הנזק שנגרם בעקבותיה, וקשר ישיר ומוכח בין השניים.

חשוב לדעת כי לא כל אירוע הריון ולידה אשר הסתיים בצורה מצערת, מחלה, מום ואף מוות של האם או התינוק, יתקשר בהכרח לרשלנות רפואית. נקודת ההנחה היא כי שירותי הרפואה בישראל, מרופאים ועד אחיות, אנשי סיעוד ומטפלים אחרים, עושים כל שביכולתם במטרה לספק שירות רפואי איכותי ולהבטיח את שלום המטופלים. לעתים ייתכנו מקרים מצערים אשר אינם נוגעים כלל ועיקר לרשלנות כל שהיא (במקרים כאלה מומלץ לבחון תביעה כנגד הביטוח הלאומי ו/או חברות ביטוח פרטיות, בהתאם לנסיבות).

מי הגורם הנתבע בהקשר של רשלנות רפואית בהיריון?

תהליך ההיריון הוא כאמור ארוך, וכולל אינטראקציות עם מספר רב של גורמים טיפוליים ורפואיים, בניהם:

רופא המשפחה

רופא נשים

טיפת חלב

מכוני בדיקות פרטיות

בית חולים

על מנת להבין מי מהגורמים הוא הכתובת לתביעה משפטית, יש להבין קודם לכן מי הוא הגורם אשר בעקבות טעות או רשלנות, נגרם הנזק לאם או לתינוק. במקרים רבים יימצא כי ישנו למעלה מגורם אחד, שכן ניתן היה להקדים ולאתר את הנזק באמצעות מספר בדיקות או תסמינים.

מאחר ועל מנת להוכיח רשלנות רפואית בהריון נדרשת הוכחה שהגורם המטפל לא פעל כמצופה ממנו, על פי פרוטוקולים רפואיים מוגדרים, יידרש סיוע מקצועי ותמיכה של גורמים רפואיים מוסמכים ובלתי תלויים לניתוח האירוע והסיטואציה ולהצגת חוות דעת.

כיצד תתנהל תביעת רשלנות רפואית בהריון?

כאשר עולה חשד כי במסגרת ההיריון נגרם נזק לאם או לתינוק בשל קיום רשלנות רפואית, חשוב לפנות לעורך דין מקצועי ובעל ניסיון בתחום. בשלב הראשוני, על פי הנתונים יבצע עורך הדין בדיקת היתכנות והערכה, ובמידה ויש דברים בגו התהליך יימשך לאיסוף מסמכים והוכחות, גיוס חוות דעת מומחים ותביעה בפועל.

תביעה מסוג זה יכולה להתברר בין כתלי בית המשפט, אולם יכולה גם להסתיים בהסדר בין הגורם הנתבע לתובע, בהסכמה על סכום הפיצוי ובמטרה להימנע מתהליך משפטי ארוך ויקר.

תחשיב הפיצוי

המילה נזק מאגדת בתוכה טווח רחב של אפשרויות, החל מאי נוחות זמנית ועד נכות מלאה וקבועה, כאשר באמצע ניתן למצוא מגבלות פיזיות זמניות וקבועות, כאב, צורך בסיוע ובעזרים בחיי היום יום, צלקות ופגיעה בנראות ועוד.

המונח "פיצוי בגין עוגמת נפש" שחביב על רבים הוא מונח אשר יכול לחבור לנזק ממשי ומוכח אולם אינו בר זכום קיום עצמאית.

תחשיב הפיצויים בגין נזק יביא בחשבון:

הוצאות רפואיות

הוצאות פרא רפואיות בגין שירותי רפואה תומכת דוגמת פיזיותרפיה וטיפולים שיקומיים

שימוש באביזרים ובעזרי שיקום- כסא גלגלים, קב, הקנת מעלית פרטית

התאמת פתרונות דיור- מדיור עצמאי ועד שהות קבע במוסדות טיפול ושיקום

אובדן הכנסה פוטנציאלית- סעיף מורכב המביא בחשבון את היקף הנזק והנכות ביחס לגיל התובע. לדוגמא: תינוק שנולד נכה בעל שיתוק מוחין ונמצא קשר ישיר בין מצבו לקיום רשלנות רפואית: התחשיב יתבצע תוך שקלול סכום השכר הממוצע במשק* מספר החודשים שבין גיל 21 ועד פרישה, שהם גיל ההשתכרות. סעיף זה גם יכלול את אובדן כושר ההשתכרות של הוריו, כתוצאה מן הצורך לטפל בו.

פיצויי כאב וסבל

משרד עורך דין רשאד סלים מספק מענה מקצועי ומקיף ומעטפת מקצועית מלאה בנושא רשלנות רפואית, ומציג ניסיון רב שנים ומספר גדול של תיקים שטופלו בהצלחה, וגרפו לכיס הלקוח פיצויים נדיבים והוגנים, בזכות ייצוג מקצועי ושירות מעולה.