sr-adv@012.net.il

עו"ד רשאד סלים

עורך דין בכרמיאל

רשלנות רפואית בלידה

תהליך של לידה הוא בין הפרוצדורות הרפואיות השכיחות, ובמרבית המוחצת של המקרים מסתיימת בשלום, כאשר האם הצעירה חובקת תינוק/ת בריא/ה. יחד עם זאת, התהליך שעשוי לארוך שעות ארוכות, כולל ליווי רפואי, קבלת החלטות וסיוע מצד הצוות הרפואי, כאשר התנהלות רשלנית ו/או לא מקצועית עשויה להוליד פגיעה של ממש ברך הילוד ו/או ביולדת.

חשוב לציין: לא כל מקרה בו הלידה הסתיימה באירוע בלתי צפוי ואף מצער, מעיד על רשלנות רפואית של הצוות המטפל. ייתכנו מקרים של הסתבכות רפואית לא צפויה שהולידה את הפגיעה האמורה, למרות תפקוד מיטבי על פי כל הפרוטוקולים הרפואיים של הצוות המטפל.

יחד עם זאת, קיימים לא מעט מקרים בהם היולדת ו/או בני משפחתה, עזבו את חדר הלידה עם תחושה קשה שלא זכו לטיפול הראוי, וכי בשל התנהלות כזו או אחרת של מי מן הגורמים המטפלים- נגרם נזק שניתן היה להימנע ממנו, לתינוק או ליולדת.

מהי רשלנות רפואית?

על מנת שתתקיים רשלנות רפואית יתקיימו שלושה תנאים המאפיינים את האירוע:

  1. הגורם המטפל התרשל במילוי תפקידו, בין אם באופן מכוון ובין אם בשל טעות, לא פעל על פי הפרוטוקול הרפואי כנדרש ממנו, לא ביצע פעולות שעשויות היו להפוך את התוצאה או לחילופין ביצע פעולות אשר הביאו לתוצאה.
  2. גרימת נזק- נגרם נזק לגורם המטופל, כאשר במקרה של רשלנות רפואית בלידה, מדובר יהיה בנזק לאם, לתינוק או לשניהם.
  3. קשר סיבתי ישיר- ניתן יהיה להוכיח קשר בין ההתרשלות האמורה של הגורמים הרפואיים, לנזק שנגרם למטופלים.

חשוב לציין כי על מנת להוכיח רשלנות רפואית יש צורך בקיום של כל האלמנטים הללו, בתלות מלאה זה בזה.

תביעת רשלנות רפואית

תביעה משפטית כנגד גורם רפואי בחשד לרשלנות רפואית, היא תביעה מעולם תביעות הנזיקין. מדובר בתביעה שמטרתה היא קבלת פיצוי בגין הנזק שנגרם.

על מנת לזכות בפיצוי הנכסף נדרש תהליך ארוך של הצגת הוכחות, לצד הצגת סימוכין מקצועי באמצעות חוות דעת רפואיות אשר תומכות בטענה.

בשונה מתביעות בתחומים מקלים יותר, הגשת תביעת רשלנות רפואית כנגד גורם רפואי מחייבת ליווי מקצועי של עורך דין מומחה בתחום, שזה הוא תחום עיסוקו העיקרי ועיקר ניסיונו. 

תביעות רשלנות רפואית יכולות להתקיים כנגד מספר גורמם, החל מן הרופא המטפל באופן אישי, קופת החולים, המוסד הרפואי או אנשי צוות אחרים. לעומת זאת תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה יופנו אל בית החולים אשר בו התקיימה הלידה –  אשר הוא הגורם האחראי לכל אשר מתרחש בשעריו.

האם ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית במקרה של לידה ביתית?

במקרה של לידה ביתית לא עומדת ישות הנושאת באחריות הכוללת דוגמת בית החולים. יחד עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו, ובמקרה בו הלידה הביתית התקיימה בליווי של שירות רפואי מקצועי באופן פרטי, ניתן בהחלט לבחון את התנהלות הגורמים המקצועיים במקום וקבלת ההחלטות שלהם, כאמור לצד בחינת הזיקה בין הנזק שנגרם לאופי ההתנהלות.

תביעת רשלנות רפואית במקרה של לידה ביתית עשויה לכלול אשם תורם של היולדת, אשר הייתה אחראית על סביבת הלידה וסוג הליווי, אולם במידה ואכן התקיימה רשלנות רפואית ונגרם נזק ליולדת ו/או לתינוק, ניתנת ליישום ולהוכחות הנדרשות.    

חוות דעת חיצונית

הכלי החשוב ביותר במקרה של תביעות רשלנות רפואית בכלל, ותביעות רשלנות רפואית בלידה בפרט, הוא הצגת חוות דעת מקצועית של רופאים מומחים ומתמחים בתחום האמור, במקרה זה גניקולוגיה וילודה, אשר תומכים בטענת הרשלנות הרפואית.

אותן חוות דעת יימסרו לידי בית המשפט, כאשר הרופא שסיפק אותן עשוי (ואף סביר) שייקרא למתן עדות בבית המשפט, שמטרתה להסביר כיצד ההתנהלות הרפואית, ביצוע או אי ביצוע של פעולות רפואיות, הוא שהביא לנזק שנגרם.

חוות דעת רפואית חיצונית עשויה להתייחס לשאלות דוגמת:

האם היו סימנים מזהים למצוקת העובר אליהם היה צריך להתייחס במהלך הלידה?

האם נעשה שימוש בשיטת יילוד לא נכונה שהובילה לפגיעה?

האם התהליך כולו לווה במעקב באמצעות מוניטור?

האם הייתה התייחסות לנתונים שהוצגו על ידי המוניטור בזמן אמת?

האם היה רופא בחדר הלידה?

מי הגורם המקצועי שקיבל את ההחלטות והאם הוא מוסמך לכך?

האם מתן טיפול ראשוני שונה לרך היילוד היה מונע נזק, גופני או מוחי שהתרחש?

 

חשוב לדעת כי חוות דעת רפואיות מקצועיות עולות כסף, שכן הרופא מספק מידיעותיו ומקצועיותו במטרה לשפוט בהליך רפואי שבו לא היה מעורב. יחד עם זאת, הן העלויות הנלוות והן עלויות עורך הדין המנהל את ההליך- מיועדות להביא בסופה של תביעה לפיצוי מהותי, לעתים בסכומים משני חיים.

סכום התביעה

סכום תביעת רשלנות רפואית ייקבע בהתאם להיקף הנזק שנגרם, כאשר קיימים מספר גורמים לתרגום של נזק גופני לסכום כספי. בין הגורמים הללו נמצאים: אחוזי נכות, יכולת תפקוד ועבודה, פרוצדורות רפואיות שנדרשו בעקבות הנזק (ניתוחים, טיפולי פיזיותרפיה וכדומה), כמות ימי אשפוז/ ימי מחלה, אופי וסוג המוגבלות.

חשוב ציין כי המונח "עוגמת נפש" הוא מונח שאינו מוליד זכאות לפיצוי בפני עצמו, ועליו להיתמך בנזק מוכח וממשי, ובכל מקרה אינו מהווה מרכיב עיקרי בתביעות מסוג זה.

עלויות התביעה

עיקר העלות של תביעת רשלנות רפואית בלידה הן עלויות שכר הטרחה של עורך הדין.

מעבר לזה קיימות כאמור עלויות מומחים רפואיים ועלויות אגרת בית משפט, אשר עשויות לעמוד על כמה אלפי שקלים.

תביעות מסוג זה ניתן לעתים לנהל תוך הסכמה על שכר טרחה שייגזר באחוזים מסכומי הפיצוי שיתקבלו בפועל, על פי ההסכם כפי שנחתם אל מול עורך הדין המטפל.

התיישנות

בגין תביעות רשלנות רפואית בלידה חל חוק התיישנות בן שבע שנים, אשר חל על זכות התביעה של האם או מי מטעמה (במידה והאם לא שרדה את הלידה ואינה בין החיים). יחד עם זאת, כאשר מדובר בתביעות מטעם היילוד עצמו, בגין נזקים אשר נגרמו לו עצמו בלידה- חוק ההתיישנות יחל בספירה לאחור רק מן המועד בו היילוד עצמו יגיע לגיל 18 (מה שיותיר לו את זכות התביעה עד לגיל 25).

למרות זאת, ייתכנו משתנים שיאפשרו למתוח את תקופת ההתיישנות, דוגמת נזק שהתגלה בשלבים מאוחרים יותר, הסתרה של עובדות ומידע אשר נגעו לעילת התביעה מן היולדת, ולמעשה כל התנהלות שיכולה הייתה לגרום ליולדת להימנע מתביעה שלא מדעת.

במקרים בהם קיים ספק לגבי מועד ההתיישנות מסיבות שונות, חשוב להיוועץ בעורך דין וללמוד את המקרה האמור, במטרה לקבל החלטה מושכלת על בסיס הנתונים הניתנים להוכחה.

יחד עם זאת, היכולת לגייס עדים, מסמכים וראיות תומכות תהיה אפקטיבית יותר ככל שמועד התביעה לא ירחק מן האירוע עצמו, ובמידה ואין סיבה של ממש לדחייה, מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי בתחום מיד עם זיהוי או אף החשד לקיום של רשלנות בלידה.

עורך הדין רשאד סלים, הוא עורך דין מומחה ומוביל בתחום נזקי הגוף בכלל ובתביעות רשלנות רפואית בפרט, פועל במרץ לטובת מיצוי הזכויות המלא של לקוחותיו, ובעל מערך של קשרים ענפים וידע מקצועי רחב, מוביל להצלחות משפטיות ולפיצויי נזיקין בהיקף גבוה במיוחד ללקוחותיו הרבים.

צוות המשרד עומד לרשות לקוחות מן הצפון, כאשר המשרד יושב בלב העיר כרמיאל, ומספק מענה מקצועי ושירותי לתושבי הגליל המערבי, כמו גם ללקוחות בעלי תיקים מורכבים המגיעים מכל חלקי הארץ, להתייעצות ראשונית, חוות דעת ולייצוג בסטנדרטים הגבוהים ביותר.